Rajd rowerowy w poszukiwaniu pruskiej tajemnicy. Test aplikacji Masuria.

Zwyczaj sypania wałów podłużnych miał miejsce na ziemiach Prusów w czasach średniowiecza. Były to umocnienia ziemne bardzo często zaopatrzone w palisadę. Poprzedzone one były zazwyczaj trudną do przejścia przesieką i uzupełniały linię obronną w miejscach, gdzie naturalne warunki środowiska umożliwiały wrogowi zbrojne wtargnięcie. Pełniły więc rolę obronną, jak i były nośnikiem informacji granicznej, ponieważ usytuowanie wałów występuje zazwyczaj na obrzeżach osadniczych oraz w pobliżu szlaków drożnych.
Jedyną informację odnośnie pruskiego wału obronnego w okolicach Budzisk można znaleźć w "Ilustrowanym przewodniku po Mazurach Pruskich i Warmii" Mieczysława Orłowicza. Publikacja wydana w latach 20-tych.


Termin:
17.03.2017 r. (sobota)
Miejsce i czas startu: godz.10:00 Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie
Przewidywana godzina zakończenia: 15.00 w Mrągowie
Dystans: 39 km.

Trasa:
Uczestnicy rajdu pokonają w większości Zielony Szlak Rowerowy "Wokół Jeziora Juno" z Mrągowa w kierunku Popowa – Wyszemborka – Bożego – Budzisk i powrót  przez Boże – Szestno – Kiersztanowo – Polską Wieś – Mrągowo.

W Szestnie uczestnicy zwiedzą kościół gotycki oraz ruiny zamku krzyżackiego. Przerwę na poczęstunek przewidziano w Restauracji Staropolskiej w Szestnie.

Rajd odbywa się w ramach promocji turystyki rowerowej na Mazurach „Rowerowe Mazury”.

Informacje dodatkowe
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział bezpłatny. Dzieci i młodzież wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Prowiant we własnym zakresie.

Aplikacja Masuria.
Podczas marszu organizatorzy przetestują razem z uczestnikami działanie aplikacji.
Pobierz aplikację:
http://aktywnynarowerze.pl/,0,3933,pl.html

Organizator:
Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Mrągowska” oraz Centrum Kultury i Turystyki, przy ul. Warszawskiej 26 w Mrągowie, tel. 89 741 80 39, www.it.mragowo.pl, kierownik@it.mragowo.pl

facebook
pinterest