Mikołajki - Iznota - Kadzidłowo - Krutyń - Rezerwat Zakręt - Wojnowo - Ukta - Bobrówko - Mikołajki (ok. 60 km)

Rodzaj szlaku: rowerowy
Trasa: Mikołajki - Iznota - Kadzidłowo - Krutyń - Rezerwat Zakręt - Wojnowo - Ukta - Bobrówko - Mikołajki
Długość trasy: ok. 60 km
Opis: Świetna trasa, naszpikowana atrakcjami. Doskonała na wycieczki rodzinne – szczególnie po ewentualnym skróceniu (patrz modyfikacje). Poruszamy się po pięknych lasach w dolinie rzeki Krutyni, fascynującej swą urodą nie tylko kajakarzy, miedzy jeziorami Bełdany i Mokrym. W Kadzidłowie możemy zobaczyć rzadkie okazy polskich zwierząt. W Wojnowie obejrzymy kościół i klasztor staroobrzędowców. W „Galindii – Mazurskim Edenie” przy odrobinie szczęścia spotkamy ostatnich prawdziwych Galindów, a z pewnością zaimponują nam dziesiątki drewnianych rzeźb. Kolejna atrakcja to dwa ciekawe rezerwaty, a w nich dystroficzne oczka z pływającymi wyspami. Będziemy też podziwiać pomnikową Królewską Sosnę – ostatnia okazja! Cóż więcej? – Zobaczcie sami!
Autor: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
Zdjęcia: Beata Gida, Robert Wróbel

 

1 - kilometry liczone od początku szlaku
2 - kilometry liczone od końca szlaku

km1 km2 opis  Zdjęcia
Mikołajki PKP – Iznota →14.00 km
0.00 60.50 Jesteśmy przed dworcem PKP w Mikołajkach, jedziemy w prawo ul. Kolejową (asfalt). Po około 300 m przy cmentarzu ulica łączy się z ulicą Ełcką. Skręcamy w lewo – jest to dalej ul. Kolejowa.

 

 

0.80 59.70 W prawo odbiega ul. 3 Maja. Drogowskaz Łuknajno. Jedziemy prosto, mijamy most w miejscu łączenia się jeziora Mikołajskiego i Tałty – 1,1 km.  
1.60 58.90 W lewo odbiega droga na Uktę (drogowskaz Ukta). Skręcamy w lewo. Jedziemy ul. Warszawską.  
2.30 58.20 Pensjonat „Na Górce”. Ponownie skręcamy w lewo w ul. Leśną. Stoi tu tablica ścieżki rowerowej. Zgodnie ze szlakiem rowerowym jedziemy do Iznoty. Jest on jednak poprowadzony w przeciwnym do naszego kierunku i znaki są słabo widoczne.  
3.40 57.10 Skręcamy w prawo z asfaltu w drogę gruntową (asfalt prowadzi do Instytutu Ekologii PAN).  
5.50 55.00 Mijamy leśniczówkę Śniardwy otoczoną pięknymi lipami. 100 m za leśniczówką skręcamy w prawo i po kolejnych 100 m docieramy do szerokiej drogi gruntowej. Tu możemy zobaczyć kamień – drogowskaz częsty w tutejszych lasach. Skręcamy w lewo i jedziemy do przystani promu przez jezioro Bełdany.  
8.00 52.50 Przystań promu do Wierzby. Tuż przed brzegiem jeziora skręcamy w drogę przegrodzoną drewnianym szlabanem (mogą nią jeździć rowery, ale nie samochody). Jedziemy zdecydowanie w górę i zaczynamy poruszać się ścieżką wzdłuż wysokiego tu brzegu jeziora Bełdany. Po około 700 m ładna polanka i schodki prowadzące nad brzeg jeziora.  
10.60 49.90 Przecinamy pole namiotowe „Flosek”. Staramy się jechać blisko brzegu jeziora i za polem namiotowym trafimy na ścieżkę w lesie. Doprowadzi nas ona do Galindii – Mazurskiego Edenu.  
12.20 48.30 Galindia. Warto tu zajrzeć, bo dookoła i wewnątrz znajdziemy dziesiątki drewnianych rzeźb. Wnętrze stylizowane jest na jaskinię. To jeszcze nie wszystko! Personel na życzenie turystów przebiera się w zwierzęce skóry i tworzy coś w rodzaju happeningu z ich udziałem. Po opuszczeniu hotelu jedziemy szeroką drogą wysypaną żużlem. Doprowadzi nas ona do Iznoty.

 

 

13.90 46.60 Most na Krutyni w Iznocie. Tuż za mostem bardzo piaszczyste skrzyżowanie.  
Iznota-Krutyń →13.50 km
14.00 46.50 Piaszczyste skrzyżowanie w Iznocie. Kierujemy się w prawo w kierunku miejscowości Nowy Most. Piaszczysta droga mija sklep w Iznocie i prowadzi przez las. W lesie mniej piasku.  
15.90 44.60 Betonowy most na Krutyni w Nowym Moście. Dalej znowu przez las, dobrą drogą gruntową.  
17.40 43.10 Docieramy do szosy Mikołajki – Ukta. Skręcamy w lewo w kierunku Ukty. Uwaga na ruch samochodowy!  
19.20 41.30 Skręcamy w prawo w leśną drogę gruntową do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.  
20.30 40.20 Kadzidłowo. Koniecznie trzeba zwiedzić park! Żyje tu wiele zwierząt, głównie jeleniowatych. Zobaczymy też rysia, wilka, głuszca, puchacza i inne. Część zwierząt jest całkiem oswojona. W Kadzidłowie skręcamy w lewo, znów jedziemy drogą gruntową wśród pól.

 

 

21.00 39.50 Droga rozwidla się, kierujemy się w prawo.  
21.70 38.80 Docieramy do skraju lasu i trafiamy na poprzeczną drogę. Jedziemy w lewo aż dotrzemy do drogi asfaltowej.  
22.50 38.00 Jesteśmy na szosie Ukta – Piecki. Na wprost droga do Gałkowa, my jedziemy w prawo w kierunku Piecek.  
24.60 35.90 Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę do Krutyni (drogowskaz). Po 500 m jesteśmy przy tablicy informacyjnej rezerwatu Krutynia. Skręcamy w prawo, mijamy szlaban i jedziemy bardzo malownicza ścieżką wzdłuż rzeki Krutynia. Towarzyszy nam żółty szlak pieszy. Podziwiając rzekę docieramy do miejscowości Krutyń – cały czas prowadzą nas żółte znaki. Od tablicy poruszamy się ścieżką przyrodniczą – należy uważać na ruch pieszych!  
27.50 33.00 Skrzyżowanie w Krutyni.  
Krutyń – Ukta → 17.80 km
27.50 33.00 Krutyń. Jesteśmy na skrzyżowaniu, po lewej siedziba dyrekcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w centrum wioski stragany z pamiątkami. Skręcamy w prawo w kierunku mostu na Krutyni. Dalej kierujemy się żółtymi znakami, na skraju lasu podziwiamy piękny „Dąb Krutyński”, tuż za nim rozwidlenie – wybieramy lewą drogę – tak jak znaki żółte. Warto zwrócić uwagę na grupę drzew „Zakochana Para” po prawej. Biegnące w lewo odgałęzienie ścieżki przyrodniczej doprowadzi nas nad urocze jeziorka w sercu rezerwatu „Zakręt”. Wreszcie docieramy nad brzeg jeziora Mokre.

 

 

30.00 30.50 Brzeg jeziora Mokre. Skręcamy w lewo i jedziemy zarośniętą drogą leśną wzdłuż brzegu jeziora. Liczne, ale niezbyt męczące podjazdy i zjazdy. Tak docieramy do tablicy rezerwatu „Królewska Sosna”.  
33.40 27.10 Zobaczymy „Królewską Sosnę” – drzewo chociaż uschnięte, wygląda imponująco. Znajduje się kilkanaście metrów w lewo od szlaku.  
34.30 26.20 Skrzyżowanie – znaki żółte skręcają w lewo – my też. Prosto prowadzi pieszy  szlak niebieski im. M. Wańkowicza. Zaraz za skrętem docieramy do brzegu pierwszego z jeziorek. Są to dystroficzne jeziorka Kruczki. Na brzegu platforma widokowa umożliwia podziwianie pływających wysepek, które powstają z odrywających się fragmentów torfu. Jedziemy brzegiem jeziorek za znakami żółtego szlaku pieszego im. Karola Małłka. Liczne korzenie, przewrócone drzewa, ostre skręty powodują, że na pierwszych 200 m trasa jest dość trudna technicznie. Wreszcie żółty szlak wyprowadza nas na szosę Ruciane – Szczytno.  
37.10 23.40 Skręcamy w lewo i kierujemy się asfaltem w stronę Rucianego – uwaga na ruch samochodowy!  
40.00 20.50

Skręcamy w lewo (drogowskaz Wojnowo i Ukta). Po około 700 m skręcamy w lewo – polną drogą docieramy do klasztoru starowierców nad brzegiem jeziora Duś. Odległość od drogi do klasztoru – około 800 m.

Wojnowo jest jedną z kilku miejscowości założonych na Mazurach w XIX wieku przez Filipinów (odłam staroobrzędowców). Klasztor powstał w 1847 r. Przetrwał liczne zawieruchy wojenne i stanowi bardzo interesujący zabytek kultury religijnej. Warto go odwiedzić by zobaczyć między innymi XIX–wieczne ikony, krzyże i bajeczny srebrny żyrandol. Po zwiedzeniu klasztoru wracamy tą samą drogą do asfaltu i jedziemy przez Wojnowo w kierunku Ukty. Mijamy jeszcze dwie cerkwie – murowaną Molendę staroobrzędowców i drewnianą cerkiew prawosławną.

Między jeziorem Duś a drogą z Wojnowa do szosy Szczytno – Ruciane znajduje się głazowisko moreny czołowej – jedno z największych w Polsce.

 

 

42.60 17.90 Droga zbliża się do rzeki Krutyni – w lewo odbiega rozgałęzienie drogi do Gałkowa.  
45.30 15.20

Docieramy do Ukty.

 
Ukta – Mikołajki →15.20 km
45.30 15.20 Ukta. Przejeżdżamy most na Krutyni i asfaltem jedziemy do Mikołajek. Podążamy wygodnie szosą, o średnim natężeniu ruchu w sezonie turystycznym, a bardzo spokojną przez resztę roku. Prawie cały czas droga biegnie przez las.  
49.40 11.10 Mijamy rozgałęzienie drogi w prawo do Iznoty.  
51.10 9.40 Bobrówko. Osada nad jeziorem Skok.  
57.60 2.90 Karłowo – w prawo odbiega rozgałęzienie drogi do Iznoty i Wierzby.  
58.20 2.30 Pensjonat „Na Górce” w Mikołajkach.  
60.50 0.00  Dworzec PKP Mikołajki. Koniec trasy  

 

 

MODYFIKACJE TRASY

 

MIKOŁAJKI – MIKOŁAJKI PRZEZ GAŁKOWO I ZAMECZEK (KRÓCEJ)

Początek do 22.50 km jak w opisie głównym. Przecinamy drogę asfaltową i jedziemy prosto do Gałkowa. W Gałkowie podziwiamy XIX–wieczne domy staroobrzędowców. Docieramy do końca wsi (ok. 1.50 km ) i skręcamy w prawo, by za chwilę skręcić w lewo do Iwanowa. Dalej jedziemy drogą wśród pól. Po około 4 km docieramy do mostku na Krutyni. Za mostkiem asfalt. Skręcamy w prawo, po chwili mijamy kolorową cerkiew, zaczyna się Wojnowo. Jedziemy dalej do skrętu w prawo do klasztoru (około 6.00 km). Zwiedzamy klasztor i wracamy na trasę – dalej według opisu głównego od 40.70 km. Skracamy trasę o 12.20 km. Razem 48.30 km.

MIKOŁAJKI – MIKOŁAJKI (DUŻO KRÓCEJ, TRASA „NIEDZIELNA”)

Początek do 20.30 km jak w opisie głównym. Jesteśmy w Kadzidłowie, zwiedzamy Park Dzikich Zwierząt. Następnie wracamy drogą przez las około 0.50 km do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i wracamy asfaltem do Mikołajek według opisu głównego od 47.60 km. Przez Bobrówko docieramy do Mikołajek PKP. Razem 34.10 km.

 

 

facebook
pinterest