Zielony szlak narciarstwa biegowego "Nad jeziorem Czos"

SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

 

Nazwa: Szlak narciarski „Nad jeziorem Czos”
Długość: 1,50 km
Znak/kolor: zielony
Administrator: Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej

Jest to krótki szlak narciarstwa biegowego, który tworzy pętlę. Nadaje się także do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Cały szlak prowadzi w lesie nad jeziorem Czos.

Trasa: Mrągowo – „Prochownia” przy zatoce jeziora Czos niedaleko ogródków działkowych „Perkoz”

 

Do szlaku można dotrzeć kierując się z ul. Wojska Polskiego w lewo drogą szutrową prowadzącą do Ogródków działkowych „Perkoz”. Tą drogą prowadzi również niebieski szlak rowerowy „Duża pętla Mrągowska” oraz żółty szlak pieszy „Góra Czterech Wiatrów”. Przy ogródkach działkowych kierujemy się prosto aż dotrzemy do rzeczki łączącej jeziora Sutapie Małe oraz Czos. Zakaz wjazdu samochodem do lasu! Tu możemy zostawić samochód. Od tego miejsca udajemy się z nartami w lewo, wzdłuż rzeczki. Po kilkudziesięciu metrach dotrzemy do szlaku.

Ponieważ szlak jest pętlą, nie ma znaczenia gdzie się go rozpocznie.

Całość trasy przebiega lasem mieszanym, szeroką drogą terenem pagórkowatym. Znaczne urozmaicenie terenu sprawia, że trasa jest atrakcyjna zarówno zimą na nartach, jak i latem spacerując lub biegając. Ponadto pokonuje się odcinek kilkuset metrów wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Czos, skąd rozciąga się przepiękna panorama na  jezioro i miasto.

Istnieje możliwość przedłużenia pętli. Jest to jednak propozycja dla wprawionych biegaczy. Jeżeli nie odbijemy od brzegu jeziora w las w prawo, jak wskazuje szlak, lecz dalej udamy się brzegiem, dotrzemy do dużego, stromego wzniesienia. Gdy się na nie dostaniemy, kierujemy się drogą w prawo. Po kilkuset metrach znowu dotrzemy do szlaku. Biegnąc odwrotnie, należy uważać zjeżdżając w dół, ponieważ wzniesienie jest bezpośrednio przy zadrzewionym brzegu jeziora. 

 


Szlak został wytyczony i oznakowany przez Mrągowskie Centrum informacji Turystycznej oraz Lokalną Organizację Turystyczną „Ziemia Mrągowska” w roku 2012.

 

 

Bezpłatnie.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. (89) 741 80 39
www.it.mragowo.pl

 

Mrągowo

Szlaki piesze

Szlaki rowerowe

Obiekty muzealne

Miasteczko westernowe Mrongoville

Całoroczny Ośrodek Sportowy "Góra Czterech Wiatrów"

Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie

 

Mrągowo

Mikołajki

Kosewo

Młynowo

Piecki

Sorkwity

Marcinkowo

 

 

facebook
pinterest